ZALĄŻEK ARTYKUŁU HASŁOWEGO Data ostatniej modyfikacji: 23.11.2023
WPRASZAĆ SIĘ czas. ndk
Warianty fonetyczne: WPROSZAĆ SIĘ
Słowniki:
nie notują
Najwcześniejsze poświadczenie: 1620
Formy: bezok. wpraszać się; ~ cz. ter. lp 1. os. wpraszam się; 3. os. wprasza się; lm 1. os. wpraszamy się; 3. os. wpraszają się; ~ cz. prze. lp m 3. os. wpraszał się; lm mos 3. os. wpraszali się; nmos 3. os. wpraszały się; ~ im. wsp. wpraszając się
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicjiJeśli oni podarki kosztowne dawali, Tysiąckroć upominki na zad droższe brali; Siła proszą pań, by jem chęć swą oświadczały, Lecz więcej tych, co się zaś w ich miłość wpraszały. ArKochOrlCz II 368. Kurnik to i klatka ptasza, Która-ć się w obronę wprasza I podaje swoje sady Na gnady i na ungnady. MorszAUtwKuk 339. Z tych gdy iedno dźiećię ná Rodźicách wymogło/ że go w tákim habićie nośili/ od tąd boso chodźił/ pieniędzy nic mieć niechćiał/ ná źiemi sypiał/ do Kośćiołá ná nabożenstwo się wpraszał/ kazánia o niebie i piekle czynił. KwiatDzieje 67. Kto śię sam do usług wprasza, Zadney dzięki nie odnasza. FlorTriling 121. Ze záś mutua visceribus viscera reddit amor, y ja ták w zobopolną bliskośći sąśiedzkiey konjunkturę, jáko y Bráterskiego áffektu wprászam śię związek, áby uterque hic nodus więcey był niż Gordius nieprzerwány, chybá cum vitae filo. BystrzPol A3.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
WPROSZĄCY SIĘ
im. przym. czyn.
Formy: lp M. m wproszący się
Znaczenia:
hasło w opracowaniu - nie podano jeszcze definicji...zołnierz pod chorągiew się wproszący/ Biegun ode wsi do wsi biegáiący; Sługá pochlebuiący. Nie ma się gdzie podziec. ŻabPol C1v.
[więcej cytatów w Korpusie Barokowym]
Autor: PK